Každý z nás prožívá vánoční dárky jinak. Někdo se na Vánoce těší celý rok a dárky shromažďuje ve skříni už od června. Někdo přemýšlí, jak jejich nákupem podpořit místní podnikatele, najít dárky s přesahem a vytvořit co nejméně odpadu. Někdo považuje dávání dárků za podivnou konvenci a ospravedlnění pro konzumerismus.

Ať už jste na této široké škále kdekoliv, nechejte se inspirovat, jak můžete díky svému (ne)nakupování ještě více šířit předvánoční dobro.

Nakupování

Nakupování online – Givt

Protože určitě nakupujete spoustu vánočních dárků přes internet, chci vás vyzvat, abyste je nakupovali přes GIVT a přispívali tak svými nákupy na (neziskové) organizace a spolky, které máte rádi a jejichž služby možná využíváte.
Připadne mi super, že jedním klikem navíc můžete přispět peníze organizacím, které působí u vás ve městě, nebo v regionu a se kterými se nejspíš dennodenně potkáváte. Vás to přitom nestojí ani korunu navíc. Jenom ten klik.
Když si nainstalujete do prohlížeče givtího pomocníka, automaticky vás upozorní, že můžete v e-shopu nakupovat přes Givt.

Z tišnovských organizací k podpoření jsem našla tyto:

Nakupování lokálně – Place Store

Na nakupování dárků miluji brněnský Place Store. Nejen že jsou výrobky od konkrétních tvůrců a vím, že podporuji lidi, kteří do nich dávají srdce a nejenže jsou díky tomu naprosto originální a mnohdy unikátní. Ale hlavně je to obrovská přehlídka nápadů, které prostě doma u počítače nevymyslíte.
Mezi mé nejlepší úlovky patří Pětiletý deník a Karty ctností. Obojí mám ráda, protože obdarovaného dále rozvíjí. Najde se tam však také spousta přírodní kosmetiky, ručně malovaných přáníček a plátěných tašek, autorské módy, zápisníků, diářů a mnoho dalšího.

Cílené nakupování

Řekněte rodině, že chcete zase psát dopisy Ježíškovi. Ať už je budete dávat za okno, nebo je sdílet online (my použáváme Dej mi dárek), nedostanete svetr, který nejde vrátit a nebudete se muset tvářit šťastně, když ve skutečnosti zrovna moc nejste.

Nemusíte se bát, že se připravíte o překvapení, pokud napíšete přání více. Nebudete totiž vědět, které si Ježíšek vybere. A nepřipadejte si při sepisovní seznamu egoisticky. Stejně něco dostanete. A je lepší, když to bude něco, co chcete.

Prakticky mi funguje průběžné psaní do seznamu během celého roku vždy, když narazím na něco s pocitem: “To by mě potěšilo, ale k životu to nepotřebuji.”

Bezodpadové dárky

Pokud se vám do seznamu dárků nechce, nebo rodina nespolupracuje a vy přesto nechcete střelit vedle, vsaďte na nehmotné dárky. Darovat zážitek, nebo novou dovednost může být někdy mnohem lepší.

Asi u nikoho se neztratí dárková karta do Ikea. Ale i ta do obchodu s oblečením je lepší než výše zmíněný nesedící svetr. Pokud nechcete darovat zrovna adrenalinové zážitky, zkuste lístky do kina. Mě by vždy potěšil poukaz na kreativní či vzdělávací kurz. V dnešní době se snad už úplně všem hodí umět psát všemi deseti. Obrovský výběr kurzů je také třeba na Naučmese.

Nakupování alternativ

Pokud vám k Vánocům neodmyslitelně patří dárková kazeta kosmetiky, sáhněte po takové, kterou obdarovaný nepustí do těla (ani odtokem do přírody) hromadu nevyžádaných chemikálií.

I osvědčená klasika, jako je vonná svíčka se dá sehnat tak, aby navodila příjemnou hygge atmosféru a současně neškodila zdraví.

Na tento typ dárků moc ráda využívám Econeu. Ideálně se spojím s pár kamarády – ať jede dodávka s balíkem jen jednou. Letos také vydali parádního Vánočního průvodce, kde najdete další tipy, jak na Vánoce v duchu zero-waste. Určitě doporučuji stáhnout a přečíst!

Minimalismus

V některých domácnostech funguje “politika jednoho dárku”. Slyšela jsem už dvě obdoby: 1) každý každému dá jen jeden dar, 2) každý z rodiny si vylosuje jméno někoho jiného a toho obdarovává, tzn. že každý dostane jen jeden dar.

Pokud máte v rodině někoho, kdo miluje Vánoce, nejspíš bude téměř nereálné toto “osekání Vánoc” prosadit. Přesto může být zajímavou inspirací třeba pro rodiny s dospělými dětmi.

Nakupování pro potřebné

Pokud na vás zapůsobila předvánoční atmosféra rozdávání, darujte druhým, kteří to zrovna potřebují víc.

Nocleženka

Vždycky když mi mrznou prsty na rukou při psaní smsky, myslím na to, jaké asi je být venku celý den a pak ještě celou noc. Nechci, aby o ty prsty někdo přišel jen proto, že nemá kam jít.

“Zakoupením NOCLEŽENKY v hodnotě 100 Kč podpoříte konkrétního člověka bez domova, který tak bude moci díky Vašemu daru strávit noc v teple v noclehárně Armády spásy.”

Je moc hezké, že když je nocleženka využita, přijde vám o tom e-mail. To zase zahřeje vás.

Giving Tuesday

Black Friday máme za sebou, čeká nás jeho pravý opak. Hromadné darování. Nejen peněz, ale i času či věcí. Podívejte se sami, co vše můžete darovat.

Pokud jste ho už prošvihli, nevadí. Je propojený s Darujme.cz, kde můžete podpořit vám známou a sympatickou organizaci, nebo konkrétní výzvu kdykoliv v roce.

Skutečný dárek

Předloni jsem dostala od kamarádky jako dárek certifikát, na kterém bylo uvedeno, že mým jménem přispěla na vzdělávací pomůcky dětí. Bylo to krásné. Věděla jsem, že místo toho, aby mi koupila za 150 Kč hrnek, dala peníze někam, kde mají opravdu smysl. Díky za takové kamarádky a za skutečné dárky.

Darování

Při pravidelném třídění věcí a hledání konmariovského “dělá mi to radost?” se najde spousta pěkných věcí, které můžou posloužit ještě někomu dalšímu.

Krabice od bot

Do krabice od bot se dávají dárky pro děti z chudších rodin. Prý je to ideální aktivita s dětmi, které vyřazují starší hračky a přemýšlí, co by je samotné potěšilo. Já se tak letos zbavuji některého svého materiálu k tvoření. Věřím, že udělá nějaké slečně radost.

Ježíškova vnoučata

Senioři mají přání, která jim můžete splnit. Váhala jsem, jestli je zařadit mezi Nakupování pro potřebné, ale protože chtějí krom darů i zážitky, nakonec jsem je zařadila sem. Letos mají Ježíškova vnoučata takový úspěch, že je skoro nemožné dárek ulovit. Můžete se však s ostatními lidmi složit a s pomocí své stokoruny přispět na dražší dárek, jako je třeba elektrický vozík.

Čas a um

Nejen peníze jsou to, kolem čeho se Vánoce točí. Můžete věnovat také svůj čas a dovednosti.

1) Buď jako dobrovolníci organizacím a lidem ve svém okolí.
Pokud o nikom nevíte, zkuste Hearth.net a Umsemumtam.cz

2) A nebo svůj čas věnujte rodině a blízkým. Určitě je potěší:

  • Hlídání dětí
  • Pomoc se sestavením skříně
  • Porytí zahrady
  • Společná procházka
  • [Co by potěšilo vás?]

Vyrábění

Vyráběné dárky nemusejí být jen dárky od dětí. Inspiraci najdete v kreativních časopisech, na Pinterestu, nebo obecně na celém širém internetu.

My jsme loni vyráběli balzámy na rty. Na zahradě rodičů jsme si vypěstovali měsíček, který jsme na konci léta sklidili a vyrobili z něj měsíčkovou mast s včelím voskem. K vosku jsme pak přimíchali bambucké máslo, jojobový olej, kokosový olej. Nakoupili tyčinky a pak už jsme jen roztápěli vodní lázeň a snažili se malým trychtýřem trefit. Ve výsledku z toho byl užitečný dárek pro zimní období, který si všichni pochvalovali.

Pro inspiraci k podobným domácím alchymistickým pokusům doporučuji Děláme si to doma sami, Kosmetika hrou.

Pokud je pro vás vyrábění domácí kosmetiky tzv. vyšší dívčí, sáhněte po něčem bližším. Osvědčené mám jedlé dárky, a to ze strany darující i obdarované.

Křížaly či sušenky v zavařovačce ovázané pěknou stuhou umí udělat parádu. Nebo jsem dostala výborný vánoční sirup s hřebíčkem a skořicí jakožto základ na zimní svařáky a punče. Mňam.

Nenakupování, bytí

Pokud materiálním dárkům vůbec nefandíte, krásným darem může být vzájemnost a přítomnost. Setkání s blízkými a poděkování, že jste se zase po roce ve zdraví sešli, nemusí být klišé. Při procítění je to opravdovým darem.

Stejně tak to může být vánoční procházka, nebo společné vaření a rozjímání.

Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela jako nad darem, ale už se u nás doma drží tradice společného pečení cukroví s kamarádkami stejně tak jako zdobení vánočního stromečku zvířátkům v lese. Na to určitě ze svého dětství také vzpomínáte. Obojí je moc příjemné.

Vánoce jsou přeci hlavně o …

Nebudu vám kázat o tom, že Vánoce jsou svátky klidu a míru. Podívejte se sami do sebe a odpovězte si, co právě pro vás Vánoce znamenají. Zastavte se a uvědomte si, které hodnoty jsou pro vás a vaši rodinu ty důležité. A Vánoce si podle nich náležitě užijte!